Oplatí sa absolvovať kurz účtovníctva?

Väčšina ľudí si spomenie na témy spojené s účtovníctvom najmä počas daňovej sezóny, avšak účtovníctvo je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, či už priamo alebo nepriamo.

Aj keď sa nechystáš pracovať ako účtovník či podnikať, základy účtovníctva ti môžu pomôcť nielen čo sa týka finančného plánovania, ale aj správneho zostavovania rodinného rozpočtu.

V tomto článku sa pozrieme na to, prečo by si sa mal rozhodnúť práve pre kurz účtovníctva, čo ti kurz prinesie a aké uplatnenie s kurzom môžeš získať.

Kurz účtovníctva ťa má v prvom rade naučiť spracovávať účtovníctvo a mzdy podnikateľským subjektom.

Využiť tieto vedomosti môžeš však naozaj rôznorodo a je možné uberať sa niekoľkými smermi, a to od práce účtovníka, vlastné podnikanie, využitie v osobnom živote, až po zamestnanie, ktoré nemusí na prvý pohľad súvisieť s účtovníctvom, avšak stretneš sa s ním aj v rámci inej, zdanlivo nesúvisiacej profesie.

Účtovníctvo a jeho uplatnenie v bežnom živote

Účtovníctvo ti na prvý pohľad nemusí nič hovoriť, ale princípy účtovníctva uplatňujeme skoro v každom rozhodnutí, ktoré robíme. Napríklad keď v obchode počítaš, či ti predavač vydal správne je paralelou účtovníka, ktorý zisťuje, či má podnik odpovedajúci finančný obrat.

Avšak ak sa vyznáš v účtovníctve viac a začneš rozmýšľať ako účtovník, dokážeš to využiť aj inak.

Ak si chceš stanoviť rozpočet, či už pre seba, alebo pre tvoju domácnosť, dokážeš využiť princípy, ktoré vychádzajú z účtovníctva napríklad pri prerozdeľovaní tvojej výplaty. Tým, že si navrhneš rozpočet pre očakávané výdavky dokážeš ovplyvniť to, koľko ušetríš. A to je dôležité nielen z hľadiska dlhodobých cieľov, ako sú dôchodok či kúpa bytu, ale aj každodenných, bežných vecí, ako sú kupovanie jedla či cestovanie.

Taktiež môžeš sledovať, prípadne značiť tvoje výdavky a upravovať rozpočet podľa nových plánov či informácii. Toto všetko ti pomôže ušetriť peniaze a zorientovať sa v tvojej životnej situácii lepšie.

Účtovníctvo a podnikanie

Účtovníctvo je jazykom podnikania.

Účtovníctvo je väčšinou v podnikaní každodennou rutinou, či už ide o vystavovanie faktúr alebo drobné nákupy. To však nie je všetko. Účtovníctvo samozrejme nie je len o tom, že si urobíš výkaz zdonútenia.

Ak podnikáš alebo plánuješ podnikať, tak účtovníctvu rozumieť potrebuješ, a to hneď z viacerých dôvodov. Každý podnikateľ je povinný viesť účtovníctvo, či už začneš podnikať ako živnostník, ktorý musí viesť jednoduché účtovníctvo alebo či si založíš eseročku, kde musíš účtovať podvojne.

V prvom rade si treba uvedomiť, že účtovníctvo vedieme v dvoch sústavách. V sústave jednoduchého účtovníctva a sústave podvojného účtovníctva.

V sústave jednoduchéhoúčtovníctva môžu účtovať:

  • podnikatelia, ktorí nie sú zapísaní do obchodného registra,
  • fyzické osoby , ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť (napr. príjmy zo živnosti, z poľnohospodárskej výroby, príjmy znalcov,tlmočníkov, z vytvorenia diela a pod.)
  • občianske združenie,  jeho organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu,
  • združenia právnických osôb,  spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskovéorganizácie  poskytujúce všeobecne prospešné služby,
  • cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu, ak nepodnikajú.

Ostatní podnikatelia (obchodné spoločnosti, družstvo,) sú povinné účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Občianske združenia, cirkev a pod. majú povinnosť účtovať s sústave podvojného účtovníctva, ak podnikajú alebo ak ich príjmy presiahnu zákonom stanovenú hranicu (ak splnia zákonom stanovené podmienky). V sústavepodvojného účtovníctva môžu dobrovoľne účtovať aj podnikatelia,  ktorí nie sú zapísaní v Obchodnomregistri.

Rozdielom oboch sústav je technika účtovania a spôsob stanovenia základu dane.

V podvojnom účtovníctve vedieme detailnejšiu a podrobnejšiu evidenciu ako v jednoduchom účtovníctve. V podvojnom účtovníctve účtujeme o nákladoch a výnosoch, kedy sú náklady a výnosy účtované v momentne ich vzniku, teda pri vystavení faktúry nie pri úhrade faktúry, teda pri znížení alebo zvýšení peňažných prostriedkov.

V jednoduchom účtovníctve účtujeme o príjmoch a výdavkoch, čo v praxi znamená , že do účtovníctva nám vstupujú príjmy a výdavky až pri úhrade. Faktúry za tovary, či služby zaúčtujeme až po ich úhrade, resp. dňom ich reálnej úhrady.

Vďaka účtovníctvu môžeš lepšie porozumieť finančným správam a tomu, čo konkrétne čísla predstavujú.

Tým, že vidíš svoje príjmy (výnosy) a výdavky (náklady) a dokážeš si to porovnať napr. s minulým rokom dostávaš presný obraz toho, akosa ti darí a aká je finančná situácia tvojej spoločnosti či živnosti. Dokážeš si navrhnúť odpovedajúci rozpočet a urobiť zmeny, ktorým by si bez porozumenia účtovníctvu navrhnúť nemohol. A aj vďaka tomu môžeš prosperovať a robiť lepšie finančné rozhodnutia.

Účtovníctvo a zamestnanie

Kurz účtovníctva ti môže pomôcť sa uplatniť aj v inej oblasti ako je spracovanie účtovníctva. Napríklad administratíva, kde sa určite stretneš s dodávateľskými a odberateľskými faktúrami, či poštovými poplatkami,alebo banka, kde sa stretneš s výbermi a vkladmi hotovosti, či zdokladovaním príjmu prostredníctvom daňového priznania.

Takže vedomosti, ktoré získaš na kurze účtovníctva určite zúžitkuješ.

Toto bol len pár z mnohých príkladov zamestnania vktorom ti náš kurz môže pomôcť.

Účtovníctvo a práca ako účtovník

Na trhu je stále nedostatok účtovníkov, a ak si naozaj dobrý, uplatnenie určite nájdeš. Ak sa bojíš, že je na trhu málo ponúk, tak napríklad najväčší pracovný portál, profesia uvádza viac ako 300 ponúk na pozíciu označenúako účtovník. A to hovoríme iba o jednom portáli, ktorý zverejňuje ponuky práce, možností existuje samozrejme viac. :)

Náš kurz účtovníctva ťa na takúto prácu pripraví nielen teoreticky, ale aj prakticky. Po tom, čo sú ti objasnené základné teoretické pojmy si budeš môcť vyskúšať prácu s účtovníckym softvérom(programom).

Účtovnícke programy sú v našej digitálnej, modernejdobe nesmierne populárne a dôležité a budeš ich využívať v rámci pozície účtovníka veľmi často. Ak si pozrieš popis akejkoľvek profesie účtovníka, tak 99,9% znich bude vyžadovať prácu s nejakým účtovníckym programom. Práve z tohto dôvoduje náš kurz navrhnutý veľmi prakticky, s dôrazom na pretavenie získaných teoretických poznatkov do praxe.

Po úspešnom absolvovaní kurzu získaš taktiež certifikát. 

Vďaka takejto príprave sa tvoje šance na úspech prihľadaní práce na pozíciu účtovníka rozhodne zvýšia. :)

Nezabudni však na samoštúdium a tiež neustále opakovanie a precvičovanie toho, čo si sa naučil. Ak chceš pracovať v akejkoľvek oblasti, tak sa potrebuješ neustále vzdelávať a ísť s dobou.

Ak uvažuješ o kurze účtovníctva, neváhaja vyber si termín už dnes

Viac článkov zo sveta účtovníctva, kurzov a podnikania

Účtovníctvo
15.10.2024 16:02
 • 
3 minúty
Minimálna mzda a mzdové veličiny roku 2025
Minimálnou mzdou sa rozumie najnižšia možná mzda, ktorá musí byť vyplatená zamestnancovi za plný pracovný úväzok. Aká je výška minimálne mzdy v roku 2025 a ako ovplyvňuje príplatky? So zmenou výšky minimálnej mzdy sa mení aj výška príplatkov za prácu v sobotu, v nedeľu a za nočnú prácu.
Účtovníctvo
11.10.2024 18:34
 • 
3 minuty čítania
Výpočet čistej mzdy zamestnanca s uplatnením daňového bonusu
Zaujíma Vás výpočet čistej mzdy zamestnanca a v akej výške si môžete uplatniť daňový bonus? daňový bonus? Odpoveď Vám prinášame v tomto článku...
Účtovníctvo
11.10.2024 18:34
 • 
2 minúty
Stravné od 1.9.2024
Od 1.9.2024 sa zvýšili sumy stravného pri tuzemských pracovných cestách. Na základe zvýšnia súm stravného sa zvýšili aj sumy príspevku zamestnávateľa na starvovanie zamestnanca. Ako sú nové výšky stravného?